Dacel Mühendislik

Ana Sayfa > Dacel Blog

Blog > Ayın Projesi

30May

 

      

deneme

             

Borusan Güç Sistemleri ile otomasyon partneri olarak gerçekleştirilen bu Enerji Otomasyonu Projesi, Vodafone Türkiye'nin Tuzla'daki Mtx Binasında yer almaktadır.

 

Detaylı bilgi için tıklayın

 

 

Enerji Otomasyon Sistemi

 
 

Proje : Vodafone Tuzla Mtx Binası Enerji Otomasyon Sistemi

 
 
 

                Borusan Güç Sistemleri otomasyon partneri olarak gerçekleştirilen bu projede, Vodafone Tuzla Mtx binasındaki enerji dağıtım sistemi, Scada ve Plc altyapısı sayesinde otomatik kontrol edilir ve bilgisayardan izlenebilir duruma getirilmiştir.

 
 
 
 
 

                                                                            

 
 
 
 
Proje Detayları
 
 

Söz konusu enerji otomasyonu sisteminin en temel görevi, bina içerisindeki enerji devamlılığını sağlamaktır. Bunun için, binanın enerji dağılımını belirleyen 5 adet motorlu devre kesicisi, belirli bir senaryo dahilinde kumanda edilmektedir. Sistem, iki adet saha panosu ve bir adet merkezi Scada sisteminden oluşmaktadır. Noktalar arasındaki altyapı ethernet tabanlı olup Siemens’in ProfiNET haberleşme protokolü kullanılmıştır. Merkezi Scada bilgisayarından sistemin durumu izlenebilmekte ve kontrol edilebilmektedir.

                                                                     

Scada sisteminde kapsam olarak; Motorlu devre kesicilerin kontrolü ve izlenmesi, Jeneratör değerlerinin izlenmesi ve kontrolü, Automatic Transfer Switch’lerin izlenmesi, Orta Gerilim hücrelerinden alınan sinyallerin izlenmesi, Sepamlar ve Enerji Analizörlerinden gelen değerlerin izlenmesini içermektedir.

 

Söz konusu enerji otomasyonu sistemi, gelişmiş bir Scada altyapısına sahip olup; ProfiNET, Profibus, Modbus, Opc Server / Client haberleşme teknolojilerini içermekte, her türlü alarm bilgisi anlık olarak izlenerek kayıt altına alınmakta, alarm durumları oluştuğunda ilgili kişilere otomatik e-mail ile bilgilendirme yapılmaktadır.

 
 
 
  

 

Anahtar Ürünler
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar
 Uğur KAYA   31.5.2011 - 09:49:45
Dacel in alnının akıyla çıktığı bir proje daha, Tebrikler...

Yazıya Yorumunuzu Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için

Kategoriler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Popüler Etiketler

Arşiv